Popularne środki przeciwbólowe – czy warto po nie sięgać?

Dokuczliwe uczucie bólu mocno wpływa na nasze samopoczucie, skutecznie je obniżając, a niekiedy – w zależności od stopnia natężenia – nawet utrudnia wykonywanie codziennych czynności i normalne funkcjonowanie. Ból może pojawiać się jako rezultat różnych czynników: zmieniających się warunków atmosferycznych, zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w trakcie cyklu miesięcznego czy zmian zwyrodnieniowych stawów, przebytych urazów i kontuzji. Nic więc dziwnego, że każdy z nas poszukuje skutecznych metod radzenia sobie z nim. Jedną z najczęściej wykorzystywanych są dostępne bez recepty preparaty przeciwbólowe. Czy rzeczywiście warto po nie sięgać? Które nich wybierać?

Sposób na ból

Ból, w zależności od lokalizacji, stopnia nasilenia i przyczyny wystąpienia, może być słaby, umiarkowany, a także mocno dokuczliwy. w tym ostatnim z wymienionych wypadków uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie. Pojawienie się bólu zawsze skłania nas do podjęcia szybkich działań, które mają na celu zmniejszenie jego odczuwania. Nie zapominajmy jednak, że przede wszystkim warto poznać przyczynę. Dopiero po wykluczeniu poważnych chorób i schorzeń można sięgnąć po środki zapobiegawcze, jakimi są preparaty przeciwbólowe. Ich zażywanie zawsze powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem, który dostarczy nam informacji na temat sposobu dawkowania oraz możliwości wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

Warto też pamiętać, że sięganie po środki tego rodzaju zawsze powinno mieć poważne uzasadnienie. W żadnym razie nie można traktować ich w kategorii nieszkodliwych suplementów, tym samym lekceważąc sobie przestrzeganie zalecanego sposobu i długości dawkowania. Istotne jest również to, aby przed ich zastosowaniem zapoznać się z informacjami na temat zawartych w nich substancji oraz ich interakcji z innymi preparatami. Ponadto nie należy łączyć ze sobą różnych preparatów przeciwbólowych sprzedawanych bez recepty, bo zdecydowana większość z nich zawiera w swoim składzie podobne substancje, których wysokie stężenie znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia takich narządów jak: żołądek, wątroba, nerki (1). Które środki przeciwbólowe są najskuteczniejsze?

Co to jest ketoprofen i w jakim celu się go stosuje?

Jeśli nie znamy przyczyny bólu, a stopień jego natężenia nie jest na tyle silny, by wskazywał na konieczność natychmiastowej interwencji lekarskiej (na przykład ból stawu, ból głowy), najlepiej sięgnąć po preparaty o szerokim spektrum działania, jak na przykład ketoprofen. Co to jest ketoprofen? Jak większość preparatów przeciwbólowych należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Jego stosowanie zaleca się jako terapię uzupełniającą w bólach o charakterze reumatycznym, zwyrodnieniowym, ale nie tylko. Bywa zalecany w przypadku bólu mięśni i stawów, który związany jest z nadmiernym przeciążeniem oraz przebytymi urazami i kontuzjami. Ketoprofen mogą zażywać kobiety cierpiące na bolesne miesiączki. Lek łagodzi napięcie mięśniowe i zdecydowanie zmniejsza odczuwanie bólu towarzyszącego krwawieniu miesięcznemu.

Przyjmowanie leku najlepiej skonsultować z lekarzem. Nie należy przekraczać zalecanego czasu oraz dawki preparatu. Każdy pacjent przed wdrożeniem leku powinien zapoznać się z informacjami na jego temat i zachować środki ostrożności. Przeciwskazaniem do stosowania preparatu, podobnie jak w przypadku pozostałych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, jest nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników, niektóre z chorób przewlekłych, schorzenia układu pokarmowego i inne czynniki, na temat których informacje zostały zamieszczone na dołączonej do opakowania ulotce.

Bibliografia:

  1. Woroń J. Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? https://astma.mp.pl/lista/92015,co-zawieraja-w-swoim-skladzie-leki-przeciwbolowe. Data dostępu: 5.12.2017