10 pytań i odpowiedzi – jak nająć mieszkanie?

Szukasz nowego lokum? Chcesz nająć mieszkanie? Dzisiaj podpowiemy Ci jak to zrobić.

Mieszkań do wynajęcia jest naprawdę bardzo dużo. Wszędzie możemy znaleźć ogłoszenia, w których padają propozycje wynajmu lokum. Jak wybrać dobre i tanie mieszkanie?

10 pytań i odpowiedzi

1. Gdzie szukać mieszkania do najęcia?

Przede wszystkim dokładnie przeszukaj internet, portale ogłoszeniowe i fora dyskusyjne.

2. Gdzie najszybciej znajdziesz mieszkanie?

Najszybszym sposobem na szybkie najęcie mieszkania jest dodanie ogłoszenia na portalu informacyjnym albo przez social media. Warto również udać się do biura nieruchomości. Tam wynajem mieszkania na pewno odbędzie się w sposób legalny i bezpieczny.

3. Jakie powinno być idealne lokum do najęcia?

Zwróć uwagę czy wynajemca zostawi Ci do dyspozycji pomieszczenia gospodarcze takie jak piwnica czy strych. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, szukaj mieszkań, w których jest niezbędny sprzęt AGD taki jak pralka, lodówka albo kuchenka. Dzięki temu nie wydasz dodatkowych środków na uzupełnienie wyposażenia.

4. Co musi zrobić wynajemca przed wręczeniem Ci umowy?

Osoba, która wynajmuje Ci mieszkanie musi dokładnie określić wysokość miesięcznego czynszu oraz kaucji. Zapytaj dokładnie czy zadatek jest zwrotny i jeżeli tak, to na jakiej zasadzie.

5. Jakie dokumenty są niezbędne do najmu mieszkania?

Przede wszystkim musisz podpisać umowę najmu. Właściciel musi Ci wręczyć protokół zdawczo-odbiorczy. W nim określa się stan mebli, urządzeń i mieszkania.

6. Jakie są faktyczne koszty najmu lokum?

Najem mieszkania, to oczywiście koszty związane z czynszem i kaucją. Zadatek dla wynajemcy wynosi około 3 stawki czynszu miesięcznego. Do tego należy doliczyć media, ogrzewanie i ubezpieczenie.

7. Co powinien ustalić właściciel mieszkania z najemcą?

Po pierwsze, termin płatności czynszu. Po drugie, ewentualne konsekwencje związane ze zniszczeniem sprzętów i akcesoriów. Dzięki temu obie strony unikną niepotrzebnych nieporozumień.

8. Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli nadal nie wiesz jak nająć mieszkanie, to warto dobrze przeanalizować rynek nieruchomości. Dobrze jest również poszukać dobrego pośrednika. Doradzi Ci jaka umowa najmu będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

9. Kiedy szukać prawnika?

Jeżeli już masz w ręce umowę najmu i nasuną Ci się jakieś negatywne wnioski lub niejasne punkty, to koniecznie skorzystaj z porady dobrego prawnika. On przejrzy dokumenty fachowym okiem i powie Ci, czy warto podpisać taką umowę.

10. Gdzie znajdują się najlepsze mieszkania do najęcia?

W poszukiwaniach mieszkania, może Ci pomóc wynajmę mieszkanie Lublin, które znajdziesz tutaj: http://nieruchomoscilubin.com/